Copyright 2019 - Zespół Szkół CKR im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu. Prawa autorskie zastrzeżone.

Wizyta w stadninie koni u państwa Kucharskich

wizyta w stadninie koni u pastwa kucharskich 1 20171221 1321583688W dniach 13 grudnia i 20 grudnia 2017 r. uczniowie klasy I T MRiA naszej szkoły wraz z wychowawcą Anną Andrzejewską i opiekunami Krzysztofem Jankowskim i Wojciechem Rudzińskim odwiedzili stadninę koni w miejscowości Psary niedaleko Chodcza. Stadnina liczy 11 koni i jest prowadzona od kilkunastu lat przez państwa Kucharskich, którzy zajmują się również hipoterapią. Dla wielu uczniów wizyta w stadninie koni była pierwszą okazją do tego, aby bliżej poznać te zwierzęta, dowiedzieć się, w jaki sposób je pielęgnować i dbać o nie, utrzymując w dobrej kondycji i zdrowiu. Właściciele stadniny oprowadzili nas po pięknym terenie, w którym usytuowana jest stadnina, z pasją opowiadali o miłości do tych zwierząt. Dowiedzieliśmy się wielu cennych ciekawostek na temat koni, np. jakie są maści koni, jak nazywają się części uprzęży, jakie są ich upodobania, rodowód. Poznaliśmy również historię miejsca, w którym byliśmy, nakreśloną przez p. Kucharskiego.

Była to bardzo cenna lekcja historii regionu. Po instruktażu, jak należy dbać i podchodzić do tych pięknych i wrażliwych zwierząt, uczniowie zajęli się czyszczeniem koni, sprzątaniem boksów, a także wywożeniem obornika. Konie nakarmiliśmy marchewką, którą przywieźliśmy ze sobą. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z przejażdżki konnej. Wielu z nich przełamało strach i mogło cieszyć się przyjemnością jazdy. Pobyt w stadninie zakończyliśmy wspólnym pieczeniem kiełbasek oraz wspólnymi zdjęciami z właścicielami koni. Cały pobyt w stadninie będziemy wspominać bardzo ciepło. Dziękujemy za bardzo serdeczne przyjęcie i mamy nadzieję, że przyswojona wiedza i umiejętności zostaną przez nas wykorzystane w przyszłości. Zdobyliśmy bardzo ciekawe i zapewne przydatne doświadczenie.

BIP Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Logo SSR szer 200 Erasmus+ logo powerPomorsko-Kujawski Związek Pszczelarski Regionalny Związek Pszczelarzy Ziemi Kujawsko- Dobrzyńskiej We Włocławku Strona archiwalna do 2013 Strona archiwalna do 2017


Dzienna Branżowa Szkoła I Stopnia:

 • mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych
 • rolnik
 • kucharz
 • piekarz
 • cukiernik


Dzienne Technikum - 4 letnie:

 • technik agrobiznesu
 • technik rolnik
 • technik żywienia i usług gastronomicznych
 • technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
 • technik turystyki wiejskiej


Zaoczna Szkoła Policealna 2-letnia:

 • technik turystyki wiejskiej

Kurs kwalifikacyjny

 • R.03 - prowadzenie produkcji rolniczej
 • R.04 - prowadzenie produkcji pszczelarskiej
 • R.16 - organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej
 • kursy rolnicze i żywieniowe
f m

Kontakt

Zespół Szkół Centrum Kształcenia
Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego
ul. Kazimierza Wielkiego 9
87-820 Kowal
NIP: 888-11-45-138
Tel/Fax: 54 284 22 19
Email: zskowal@zskowal.edu.pl