Klasy czwarte w Kłóbce

klasy czwarte w kobce 1 20180914 1368855155W niedzielę 9 września 2018 r. tegoroczni maturzyści wraz z wychowawcami po raz kolejny uczestniczyli w wydarzeniu, które odbywało się w Kłóbce. Uczniowie klas czwartych mieli okazję zarobić na czekającą ich studniówkę. W roku jubileuszu 25-lecia otwarcia Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odbył się ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Ziołowa spiżarnia”. Tematem przewodnim spotkania było pokazanie znaczenia ziół w kuchni i medycynie ludowej.

Widowisko „Szeptucha” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Lubominianki” z gminy Boniewo opowiedziało o tytułowej Babce Szeptusze – zielarce, która pomagała społeczności lokalnej ukoić różne dolegliwości za pomocą ziół i magii. W programie imprezy znajdowały się występy „Rodzinnej Kapeli Pana Jacka” z Sierpca (po raz pierwszy w skansenie) oraz Zespołu Folklorystycznego „Bronisławianki” z Bronisławia w repertuarze tradycyjnych melodii ludowych i pieśni kujawskich. Występom towarzyszyło wiele atrakcji, m.in. słuchowisko o ziołolecznictwie w mobilnym planetarium, wypiek podpłomyków, pokazy szatkowania i ubijania kapusty, suszenia owoców, czyszczenia i obróbki zboża, toczenia naczyń na kole garncarskim, wyplatania koszy, kucia żelaza na gorąco oraz degustacja naparów z ziół. Dzieci brały udział w wyrobie podpłomyków, w warsztatach plecionkarskich i plastycznych – wyrobu kwiatów rumianków z bibuły. Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągały kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, naczyniami z gliny, zabawkami, biżuterią, ozdobami ze słomy, masy solnej, torbami oraz ze swojskim jadłem. Nie zabrakło również naszych szkolnych rarytasów takich jak: gofry, naleśniki, pierogi i inne wyroby. Wszystkim dopisywały humory i każdy wrócił zadowolony.