Nasz kościół parafialny jako zabytek

nasz kocio parafialny jako zabytek 1 20181003 1816690124Tak jak co roku uczniowie klasy drugiej Technikum na zajęciach z przedmiotu wiedza o kulturze udali się do sąsiadującego ze szkołą kościoła pw. św. Urszuli w Kowalu, aby zapoznać się z najciekawszymi obiektami zabytkowymi tam się znajdującymi. Kościół parafialny praktycznie jako jedyny stanowi namacalny dowód bogatej i sięgającej głęboko w czasy średniowiecza historii naszego królewskiego grodu.

Uczniowie poznali styl architektoniczny kościoła i dostrzegli zmiany, jakie następowały w ciągu minionych wieków, podziwiali zabytkowe, barokowe ołtarze, obrazy, cały szereg interesujących tablic epitafijnych (począwszy od XVII do XX w.), portal z herbem jednego z możnych fundatorów – rodaka kowalskiego, bpa Piotra Tylickiego, a także obelisk poświęcony urodzonemu w Kowalu królowi Kazimierzowi III Wielkiemu. Odsłonięto go jeszcze w okresie zaborów, w 1910 r., chcąc w ten sposób uczcić 600. rocznicę urodzin tego wybitnego polskiego władcy.