Byliśmy na kolejnym festynie w Kłóbce

kobka 10092017 1 20171016 1686780293W minioną niedzielę odbył się ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Dobra gospodyni ma zawsze pełno w skrzyni”, który odbył się w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Celem spotkania było pokazanie tradycyjnych prac domowych i gospodarskich związanych ze zbiorem płodów rolnych, ich przechowywaniem i przetwórstwem na zimę. Na terenie skansenu odbywały się również pokazy szatkowania i ubijania kapusty, suszenia owoców, wypieku podpłomyków, ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”, czyszczenia i obróbki zboża oraz produkcji oleju. Dzieci mogły brać udział w warsztatach wyrobu podpłomyków, plecionkarskich oraz druku wzorów z kapusty za pomocą drewnianego stempla.

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągały kramy z haftami, rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, plecionkarskimi, garncarskimi, obrazami, biżuterią, ozdobami ze słomy, bibuły, masy solnej oraz ze swojskim jadłem. Na festynie nie mogło zabraknąć naszych tegorocznych maturzystów, którzy raczyli zwiedzających naleśnikami z różnymi farszami, pierogami, tradycyjnym kujawskim żurem, chlebem ze smalcem i ogórkiem. Na łasuchów czekały domowe wypieki. Było smakowicie, więc nic dziwnego, że wszystkim dopisywały humory. Jak to wszystko wyglądało można obejrzeć w naszej galerii.

21 Wrz
Agro Show Bednary