Zespół Szkół CKR

im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu

DSCN0061W dniu 6 października 2017 r. przybył do naszej szkoły Pan Krzysztof Walentynowicz – lekarz weterynarii z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii we Włocławku. Powodem jego wizyty było wygłoszenie prelekcji na temat choroby zwanej ASF, wywoływanej przez wirusa afrykańskiego pomoru świń (Asfivirus ). Źródłem zakażenia są chore świnie domowe i dzikie. Zwierzęta chore i podejrzane są zabijane. Do kraju wolnego od choroby obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu świń, mięsa świeżego oraz mięsa mrożonego z krajów, w których występuje ta choroba.

To tylko niektóre informacje, przeplatane barwnymi zdjęciami, które przedstawił pan Walentynowicz. Należy dodać, że jest on lekarzem z ogromną praktyką w zwalczaniu chorób zakaźnych, stąd wykład był bardzo interesujący, bo poparty przykładami z życia. Na wykładzie byli obecni nasi uczniowie, słuchacze, zaprosiliśmy również rodziców. Wszyscy opuścili wykład w przekonaniu, że choroba nie jest groźna, jeżeli przestrzega się odpowiednich procedur obowiązujących przy chowie trzody chlewnej.

DSCN0068.JPGDSCN0066.JPGDSCN0061.JPGDSCN0060.JPGDSCN0067.JPGDSCN0064.JPGDSCN0063.JPGDSCN0062.JPGDSCN0065.JPGDSCN0059.JPG